Mój dom moja twierdza
Włamanie do domu pociąga za sobą nie tylko straty materialne. Bardzo często również wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż strata kosztowności.
- Poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
- Pamiętaj, żeby za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz załączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
- Planując urlop, rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Tam będą czekały na twój powrót.
- Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu.
Nie daj szans włamywaczom!
Pamiętaj! Złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania! Właściwie zabezpiecz swój
dom! Ponadto media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Fotki z wakacji zamieszczaj dopiero po powrocie.
Stwórz swoją własną twierdzę
Nie ma zabezpieczeń nie do pokonania. Warto jednak zniechęcić przestępców do wyboru twojego domu. Zainwestuj we własne bezpieczeństwo.